Oświetlenie schodów drewnianych - jakie wybrać?

Drobne zabiegi wizualne, wykorzystane podczas wykańczania przestrzeni użytkowej potrafią nie do poznania zmienić jej obraz, poprawić funkcjonalność i podkreślić wizualne atuty, które posiada. Umiejętnie poprowadzona i wykorzystana gra światła i cieni w aranżacji pomieszczenia może sprawić, że całokształt jego kompozycji wizualnej wywrze naprawdę duże wrażenie na użytkownikach.

Tworząc konstrukcje nośne, użytkowe i dekoracyjne zarazem, które stanowią ważny element wystroju wnętrza należy zwrócić zatem uwagę na sposób ich wyeksponowania. W przestrzeniach publicznych istotną rolę pełni również forma zabezpieczeń, które zwrócą uwagę użytkowników na zmiany płaszczyzny. Schody drewniane posiadają ten wielki atut, że możliwości montażu w obrębie ich konstrukcji efektownego i funkcjonalnego zarazem oświetlenia jest wiele.

Gdy liczy się bezpieczeństwo

W przestrzeniach, w których ilość światła odgrywa dużą rolę warto połączyć oprawy natynkowe, naścienne z oświetleniem zlokalizowanym na poziomie stopni. Jednoczesne podkreślenie płaszczyzny schodów drewnianych oraz faktury ściany stanowi klasyczne, eleganckie rozwiązanie, odpowiednie dla reprezentacyjnych przestrzeni.

Efekt dekoracyjny, który dostrzeżesz

W domu, gdzie w większości przypadków chodzi o efekt dekoracyjny, można skupić się na punktowym, efektownym umiejscowieniu opraw podtynkowych lub na wykorzystaniu podświetlenia ledowego – wzdłuż linii biegu schodów drewnianych, w obrębie stopni, na podstopniach, przy poręczach lub w obrębie profili przyściennych.

Wybór oświetlenia odpowiadającego potrzebom użytkowników, w sposób artystyczny eksponującego naturalne walory materiałów użytych podczas budowy schodów drewnianych wymaga jednak zastanowienia. Każdy dostępny rodzaj opraw oraz forma ich mocowania zmienia wizualny obraz konstrukcji, skupiając się na innych elementach. Jeżeli delikatne, subtelne podkreślenie linii pomiędzy drewnianymi stopniami a ścianą wystarczy – warto zdecydować się na to rozwiązanie, ponieważ nie dominuje uwagi użytkownika, stanowiąc jedynie gustowną dekorację. Jeżeli założeniem jest dokładniejsze oświetlenie drogi spadku, intensywne lampy punktowe sprawdzą się znacznie lepiej. Warto jednak i tu zastanowić się czy umiejscowienie ich przy każdym stopniu nie sprawi, że efekt będzie nienaturalnie intensywny, a tym samym kiczowaty.

Wykorzystaj naturalne walory konstrukcyjne

Oświetlenie schodów drewnianych powinno odpowiadać układowi ich konstrukcji, podkreślając tym sposobem naturalny charakter wykończenia. Schody o zaokrąglonym biegu warto rozświetlać punktowo, wówczas miejsce zawinięcia konstrukcji zostaje wyraźnie wyeksponowane. Odpowiedni wybór pasma pozwoli również na zwiększenie efektu przytulności w obrębie klatki schodowej, ocieplenie jej barw i osiągnięcie harmonii kompozycji.

Otwórz się na nowości

Świeże spojrzenie na aranżację wnętrz pozwoliło projektantom pójść o krok dalej w kreacji innowacyjnych form oświetleniowych, mających podkreślić linię schodów drewnianych, skupiając na nich, jako na walorze dominującym całą uwagę użytkownika. Tym samym pojawiły się futurystyczne propozycje, zakładające umiejscowienie lamp w drewnianych podporach stopni, dowolnie wewnątrz ich obryły oraz w powietrzu, nad linią konstrukcyjną. Dokonując wyboru warto szukać inspiracji w światowym designie, bowiem to on wyznacza wartościowe trendy.