Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Balustrady szklane rodzaje, sposób montażu

Jednym z rodzajów elementów wykończeniowych i funkcjonalnych każdych schodów są szklane balustrady. Dzięki nim można dodać wnętrzu dodatkowego charakteru, a także zapewnić bezpieczeństwo jego użytkowania. Rodzajem balustrad najchętniej wybieranych do nowoczesnych przestrzeni są te szklane – wykonane z najwyższej jakości materiałów, które podkreślą styl wnętrza i jego elegancję. Ten typ barier może być stosowany zarówno w prywatnych domach, piętrowych apartamentach, biurowcach, galeriach handlowych, klatkach schodowych, klinikach, restauracjach, hotelach i wielu innych przestrzeniach, w których niezbędne jest łączenie funkcjonalności z estetyką wykonania. Mogą być także wykorzystane jako zabezpieczenia tarasów lub balkonów zewnętrznych.

Rodzaje szklanych balustrad

Podstawowym rozróżnieniem są szkła: hartowane oraz klejone, matowe oraz przezroczyste, emaliowane na dowolny kolor, a coraz częściej także te z diodami LED. Każde z nich może się oczywiście różnić grubością, jednak są to najchętniej wybierane przez klientów rodzaje tafli. Rozróżnienie może dotyczyć także sposobu montażu: tutaj wyróżniamy mocowanie liniowe oraz punktowe. Pierwsze z nich nie wymaga tworzenia otworów w szkle, pozostawiając taflę idealnie gładką. Mocowanie punktowe, jak nazwa wskazuje, zakłada montaż paneli za pomocą punktowych okuć. Ostatnim rozróżnieniem szklanych balustrad jest ich wykończenie. Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje krawędzi tafli: szlifowane lub fazowane. Niezależnie od wyboru, nadadzą one całości elegancji i klasy.

Sposoby montażu szklanych balustrad

Jak wyżej wspomniano, jednym z rozróżnień tafli jest także rodzaj ich montażu. Zależnie od efektu, jaki chcą Państwo osiągnąć w swoim wnętrzu, może to być montaż liniowy lub punktowy. Na czym polega różnica i w jakich przestrzeniach są najczęściej stosowane?

Mocowanie liniowe zakłada zastosowanie specjalistycznych dolnych listew, które sprawiają wrażenie jakby tafla unosiła się bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Nic bardziej mylnego, ten rodzaj montażu jest równie bezpieczny, co mocowanie punktowe i nie ma obaw o jego trwałość. Za utrzymanie całości ciężaru szklanej tafli odpowiada uszczelka zamontowana w dolnych listwach, a te mocowane na poziomym podłożu skutecznie utrzymują całość konstrukcji, dodatkowo nadając jej wrażenia lekkości. Rozwiązanie, jakim jest niewidoczne okucie stosowane jest najczęściej w przypadku płaskich powierzchni takich jak antresole, tarasy, balkony lub zabezpieczenie piętra.

Mocowanie punktowe charakteryzuje się natomiast użyciem widocznych na tafli balustrady okuć, popularnie zwanych rotuli, wykonanych ze stali nierdzewnej. W odróżnieniu od montażu liniowego, rotule stosowane są najczęściej w biegu schodów. W ten sposób każda tafla jest zabezpieczona od dołu przed obsuwaniem się, a u góry utrzymywana przez balustradę. Dodatkowo, niektóre nierdzewne okucia umożliwiają regulację całości nawet po zamontowaniu. Alternatywnym rozwiązaniem dla okrągłych rotuli są klamry, które przytwierdza się bezpośrednio do słupka balustrady. Szeroki wybór systemów zarówno pod względem typu montażu, jak i walorów estetycznych umożliwia dopasowanie rozwiązania dla wnętrza o każdej stylistyce, które będzie cieszyło zarówno swoją funkcjonalnością, jak i efektywnym wykończeniem.