Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Wszystko, co powinniście wiedzieć o schodach dywanowych

Oryginalne wzornictwo, lekkość konstrukcji i wyjątkowa estetyka sprawiają, że w nowocześnie urządzonych wnętrzach schody dywanowe stanowią nie tylko ważny element funkcjonalny ale również piękną ozdobę. Ich montaż wymaga spełnienia specyficznych warunków przestrzennych, dlatego też decyzję o umieszczeniu ich w budynku należy podjąć już na etapie projektowania.

Swoją specyficzną nazwę ten rodzaj schodów zawdzięcza unikalnej samonośnej konstrukcji – brak bocznej belki, nazywanej policzkiem sprawia wrażenie spływającego po niewidzialnych stopniach dywanu. Dla uzyskania stabilności niezwykle istotny jest zastosowany system połączeń – całość jest przymocowana do ściany za pomocą specjalnych bolców, do podłogi i stropu przytwierdzają ją kotwy, zaś stopnie są łączone z podstopniami poprzez wytrzymałe śruby monterskie. Aby umożliwić bezpieczne użytkowanie, konstrukcja musi być odpowiednio sztywna, dlatego zwyczajowo nie stosuje się elementów cieńszych niż 10 cm. W technologii tej najlepiej sprawdzają się twarde gatunki drewna – zastępowanie ich materiałami o niższej jakości może negatywnie wpłynąć na trwałość schodów i wiązać się z kosztownymi renowacjami.

Dla funkcjonalności i bezpieczeństwa schodów dywanowych dużą rolę odgrywają balustrady. Nie tylko poprawiają one estetykę i umożliwiają wzbogacenie biegu o ciekawe detale, ale również wpływają na stabilność całej konstrukcji. Mają one również wpływ na komfort samych użytkowników – niektórzy czują się pewniej, mając pod ręką poręcz, której w każdej chwili można się chwycić.

Schody dywanowe charakteryzują się dużym potencjałem aranżacyjnym. W zależności od wizji pomieszczenia oraz dostępnego miejsca można zdecydować się na klasyczny kształt jednobiegowy lub też urozmaicić całość konstrukcji przedzielając bieg spocznikiem. Tą techniką można również tworzyć schody zabiegowe, o zmiennym kierunku, a także wachlarzowe, o charakterystycznych stopniach w kształcie trapezów, o ile tylko warunki przestrzenne będą umożliwiać ich stabilne umocowanie.