Dobór schodów do istniejącego wnętrza

Niezależnie od stylu wnętrza, w którym planujemy montaż schodów, powinny one przede wszystkim wyróżniać się bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Zobaczmy na co zwracać uwagę przygotowując się do projektowania własnej przestrzeni.

Schody dopasowane do wielkości wnęki

Pierwszy i główny element, na który należy zwrócić uwagę. Od wielkości wnęki zależeć będzie to czy możemy wykonać w naszej przestrzeni piękną, szeroką konstrukcję dwubiegową z wygodnymi spocznikami, czy raczej musimy zdecydować się na spiralne schody jednobiegowe. Przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania bardzo mocno ogranicza nasze możliwości, dlatego warto pamiętać o tym jeszcze przed kupnem lub budową własnego domu. Wąskie przestrzenie wymuszają na nas stworzenie spiralnych konstrukcji, które świetnie komponują się w mniejszych domach jednorodzinnych czy mieszkaniach. Specjalne wnętrze na schody betonowe również nie daje szerokiej gamy możliwości, jednak ich stylistykę możemy z łatwością wypracować na etapie wykończenia. Największe możliwości dają nam natomiast otwarte przestrzenie zagospodarowane do montażu schodów - dzięki nim mamy bardzo szerokie pole do popisu i możemy zdecydować się na konstrukcję zamkniętą lub ażurową, a także jednobiegową lub dwubiegową.

Schody dopasowane do potrzeb ich użytkowników

Zależnie od tego, kto jest mieszkańcem domu, schody muszą być odpowiednio dopasowane do jego potrzeb. Zupełnie inna konstrukcja będzie wykonana w domu młodej pary, osoby starszej, wielodzietnej rodziny czy pary ze zwierzętami. Jakie konstrukcje wybierać zatem dla każdych z wymienionych wyżej mieszkańców?

Najmniej wymagającym jest dom młodej, bezdzietnej pary. Można tutaj wykonać praktycznie każdy rodzaj schodów: spiralne, samonośne, na konstrukcji betonowej, dywanowe, wspornikowe czy ażurowe. Dla rodziny z jednym dzieckiem lub zwierzakiem w domu warto decydować się już na rozwiązania o konstrukcji zamkniętej to znaczy z podstopnicami. Bardzo łatwo można w ten sposób ograniczyć nieprzyjemności związane z upadkiem dziecka lub wpadaniem łap psa w szczeliny między stopniami. Dla pary z dzieckiem poleca się także unikać schodów spiralnych, które dla malucha będą bardzo trudne i niebezpieczne do pokonania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób starszych, dlatego najlepiej jest wówczas wybierać schody pełne (z podstopnicami) o konstrukcji dywanowej z wygodnym spocznikiem.

Schody dopasowane do stylistyki przestrzeni

Ostatni, ale nie mniej ważny od pozostałych punkt, którym należy kierować się podczas dobierania schodów do swojego wnętrza. Całość konstrukcji musi być nie tylko dopasowana do rodzaju wnęki, wielkości przestrzeni, ale także jej stylistyki. Zapominając o tym można popełnić duży błąd, który zachwieje harmonią wcześniej zaaranżowanego wnętrza. Nie chodzi tutaj o najbardziej na pierwszy rzut oka widoczne elementy takie jak kolor czy różne gatunki drewna na schodach i podłodze, ale także o wszystkie dodatkowe elementy dekoracyjne jak poręcz, balustrada czy nawet podstopnie. Nie bójmy się kontrastów, które podkreślają charakter przestrzeni, jednak pamiętajmy, by wybierana przez nas konstrukcja stylistycznie wpasowała się do reszty wnętrza.