Elementy szklane w schodach drewnianych

Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał budowlany, który może odmienić Twoje wnętrze. Wiedzą o tym doskonale posiadacze schodów z elementami wykonanymi właśnie z tego surowca. Szklane konstrukcje to świetne rozwiązanie dla miłośników nietypowych rozwiązań oraz tych, którzy w aranżacji wnętrz cenią przede wszystkim elegancję.

Jeszcze nie tak dawno temu trudno było sobie wyobrazić schody wykonane z innego surowca niż tradycyjne drewno. Dzisiejsze technologie pozwalają na większą dowolność oraz fantazję przy tworzeniu tego typu konstrukcji, zaś szkło, o którym wspomnieliśmy na początku, stanowi obecnie jeden z popularniejszych trendów. Użytkownicy przestrzeni, którzy postawili na ten transparentny materiał cenią go przede wszystkim za lekką i nowoczesną formę. Schody z elementami szkła mogą sprawiać wrażenie “lewitujących” - są mocnym, ale nienachalnym akcentem w nowoczesnych wnętrzach.

Bezpieczeństwo to podstawa

Szkło stosowane do konstrukcji schodów jest specjalnie hartowane lub laminowane, a między poszczególnymi jego warstwami umieszcza się dodatkowo folię. Ten zabieg ma na celu zabezpieczyć domowników czy użytkowników danej przestrzeni w razie wypadku przed niebezpiecznymi odłamkami szkła. Jeśli rozbijemy balustradę czy poręcz, ostre kawałki nie rozprysną się na wszystkie strony, lecz zostaną na folii.

Zalety elementów ze szkła

Zastosowanie szkła pozwala na optyczne powiększenie wnętrza - dzięki prześwitującym elementom dostęp do naturalnego światła będzie większy, a pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie przestrzennego.

Szkło jako element schodów będzie się też znakomicie prezentować w towarzystwie drewna czy stali. Można oczywiście wykonać z nich całą konstrukcję, ale takie rozwiązanie nie będzie pasować do każdego typu domu czy mieszkania. Szklane elementy najlepiej wkomponują się w otoczenie domów nowoczesnych, utrzymanych w minimalistycznym klimacie, których właściciele cenią stylową prostotę.

Projektanci schodów z elementami szklanymi mają do dyspozycji nie tylko transparentne tafle. Na rynku można znaleźć szkło mleczne, z fakturą, które występuję w różnych kolorach. Jeśli zależy nam na jeszcze bardziej spektakularnym efekcie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodatkowo podświetlić schody.

Rodzaje schodów

Miłośnicy pięknych wnętrz, którzy poszukują idealnego modelu schodów mogą wykorzystać szkło na różne sposoby. Część klientów decyduje się na drewniane stopnice - szkło zaś wykorzystuje się w tym przypadku do innych elementów konstrukcji. Zyskującym na popularności rozwiązaniem są schody dywanowe z elementami szkła - ich konstrukcja jest samonośna i pozbawiona policzków. Równie wyrafinowane będą schody, które z jednej strony są mocowane na metalowych trzpieniach, a z drugiej na szklanej tafli. Konstrukcja zdaje się w tym przypadku unosić w powietrzu, co daje niezwykłe efekty wizualne.

Pamiętajmy, żeby do wyboru schodów podejść z niezwykłą rozwagą. W końcu pozostaną z nami na długie lata i warto, żeby były funkcjonalne, a przy tym stanowiły dekorację i zwieńczenie naszych wysiłków aranżacyjnych. Szkło, choć piękne, nie jest dla każdego i warto mieć to na uwadze.