Jak pielęgnować schody?

Jeżeli chcemy, aby drewniane stopnie pełniły nie tylko funkcje użytkową, ale również stanowiły efektowną ozdobę wnętrza, trzeba o nie odpowiednio dbać. Na ich efektowny wygląd wpływ będą mieć zarówno metody czyszczenia jak i wykorzystywane środki chemiczne.

Zazwyczaj do konstruowania schodów wykorzystuje się twarde gatunki drewna, jednak nawet i one mogą z czasem ulegać zużyciu. Wykorzystywanie do pielęgnacji niewłaściwych narzędzi może prowadzić do powstawania na powierzchni uszkodzeń, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mają wpływ na wytrzymałość stopni. Przede wszystkim zrezygnować należy ze szczotek z ostrym włosiem, gdyż przyczyniają się one do tworzenia zarysowań. Należy również zwrócić szczególną uwagę na mopy i końcówki do odkurzacza z plastikowymi elementami – intensywne szorowanie i przesuwanie nimi po powierzchni również powodować może zadrapania politury.

Mimo, iż przy większości prac porządkowych używa się wody, warto pamiętać, że nie działa ona korzystnie na drewno i przy czyszczeniu schodów należy stosować ją z wyczuciem. Jeżeli zbyt duża ilość wniknie w strukturę drewna, może ono zacząć butwieć, a na powierzchni mogą pojawić się pęknięcia lub odpryski lakieru, dlatego też mopy i ścierki trzeba przed użyciem solidnie wyżymać.

Dla utrzymania atrakcyjnego wyglądu schodów ważne będą również zastosowane środki chemiczne – zbyt silne preparaty spowodują zmatowienie drewna i osłabią politurę, dlatego lepiej jest użyć dedykowanej chemii przeznaczonej do lakierowanego drewna.

Jeszcze do niedawna popularnym zabiegiem było pastowanie schodów – po takim zabiegu ich powierzchnia pięknie lśni i wygląda bardzo atrakcyjnie. Problemem mogą być zawarte w preparatach do pastowania woski. Nie tylko sprawiają one, że stopnie staja się śliskie i grożą wypadkiem, ale również pozostawiają warstwę, która na co dzień powoduje odciskanie się widocznych śladów i przyleganie zabrudzeń, a w przypadku generalnego remontu może przyczynić się do konieczności szlifowania.