Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami?

Dysponując niewielką przestrzenią, należy rozsądnie gospodarować miejscem oraz planować układ mebli oraz schowków. To także zasada, której trzymają się po prostu Ci, którzy cenią funkcjonalne i niezagracone przestrzenie. Dzisiaj podpowiadamy, jak można wykorzystać miejsce pod schodami. W większości domów przestrzeń ta często jest niespożytkowana, tymczasem to fantastyczny sposób na uporządkowanie wnętrza, o czym postaramy się dzisiaj Państwa przekonać.

Na początek warto zaznaczyć, że w omawianym artykule skoncentrujemy się wyłącznie na kreatywnym wykorzystaniu przestrzeni pod schodami zbiegowymi, modułowymi bądź wachlarzowymi. Na boku pozostawimy zaś rozważaniami na temat miejsca wokół schodów spiralnych, które również stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych, ale to pozostawimy już Państwa wyobraźni.

Pomieszczenie gospodarcze i niewielki schowek

Przestrzeń pod schodami może posłużyć m.in. jako sprytny schowek. Możesz tu przechować odkurzacz, miotłę, detergenty oraz inne akcesoria służące do czyszczenia domu. To rzeczy, które chcemy zazwyczaj ukryć, dlatego schowek pod schodami można w prosty sposób zabudować. Zabudowane miejsce z wbudowanymi półkami może natomiast zamienić się m.in. w coś na kształt garderoby – ukryjesz tutaj ciuchy letnie lub zimowe. Jeśli jesteście rodzicami, pewnie nie nadążacie z chowaniem dziecięcych zabawek – one również znajdą bezpieczne schronienie pod schodami, dzięki czemu przestrzeń nie będzie już tak zabałaganiona przez samochodziki, klocki czy piłki.

Łatwiejsze przechowywanie przedmiotów oraz żywności

Kolejnym kreatywnym pomysłem na wykorzystanie schowka pod schodami może być urządzenie w tym miejscu składziku na roweru, hulajnogi oraz rolki. Na tym lista praktycznych zastosować składzika się nie kończy! Jeśli lubisz robić przetwory lub gromadzisz jedzenie na zapas, przyda Ci się zapewne niewielka spiżarka – wówczas zawsze możesz wykorzystać przestrzeń pod schodami na zaaranżowanie miejsca do przechowywania żywności.

Miejsce pod schodami nadaje się także idealnie do tego, żeby wykorzystać je na kominek. Zagospodarowanie kącika w ten sposób pozwoli oszczędzić miejsce i da ciekawy efekt aranżacyjny.

Efektowna i praktyczna aranżacja

Pod schodami można także urządzić własną bibliotekę. Zamontowanie półek oraz ułożenie lektur daje znakomite wizualnie efekty. To uniwersalny i często stosowany sposób na wykorzystanie dodatkowego miejsca.

Osoby dysponujące niewielkim metrażem docenią natomiast możliwość wykorzystania przestrzeni pod schodami na kącik wypoczynkowy bądź telewizyjny. To nietypowy sposób na to, żeby ożywić niewielkie pomieszczenie, a jednocześnie uczynić go jeszcze bardziej praktycznym i funkcjonalnym. Przy użyciu kilku akcesoriów można szybko zmienić wnękę w fantastyczny zakątek i jedno z ulubionych miejsc każdego domownika.

Kącik dla ukochanego pupila

Właściciele czworonogów natomiast często zagospodarowują to miejsce z myślą o swoich pupilach. Pod schodami jest dość miejsca, żeby urządzić komfortową strefę dla psów czy kotów – zmieści się tutaj wygodne legowisko, ulubione zabawki oraz drapak.