Jakie balustrady wybrać do schodów drewnianych?

Jednym z istotniejszych elementów przy wyborze schodów jest balustrada. Stanowi ona zabezpieczenie oraz dekoracyjne wykończenie całej konstrukcji. Jak jednak wybrać najwłaściwszy model do schodów drewnianych, który ochroni domowników przed ewentualnym upadkiem, a przy okazji będzie się charakteryzował wysokimi walorami estetycznymi? Przygotowaliśmy dla Państwa garść praktycznych porad, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.

Balustrady pełne - najbezpieczniejsze dla dzieci

Podstawowym rozróżnieniem balustrad do schodów wewnętrznych jest podział na osłony pełne, kurtynowe oraz ażurowe. Pełne balustrady najczęściej montowane są przy schodach betonowych lub betonowych konstrukcjach pokrytych drewnem. Cieszą się one opinią najbezpieczniejszych i polecanych do domów, w których mieszkają dzieci - zasłaniają cały bieg schodów, dzięki czemu chronią przed wypadkami. Można je wykonać je z różnych materiałów, np. szkła hartowanego, które sprawi, że końcowy efekt nie będzie przytłaczający. Na pełne balustrady powinni decydować się właściciele większych przestrzeni, którzy nie muszą się obawiać tego, że tak zasłonięte schody zmniejszą optycznie pomieszczenie.

Balustrady kurtynowe i ich zalety

Balustrady kurtynowe są natomiast rozwiązaniem cieszącym się największą popularnością wśród właścicieli schodów. Ten rodzaj konstrukcji, w przeciwieństwie do omawianych wyżej balustrad pełnych nie przysłania całego biegu schodów, a jedynie jego część. Balustrada tego typu zaczyna się powyżej biegu schodów a kończy się przed poręczą. Przy schodach drewnianych najlepiej będzie się prezentować wypełnienie w formie słupków czy tralek. Wypełnienie przy balustradach kurtynowych może być wykonane z elementów drewnianych, aluminium czy szkła - wybór materiału powinien współgrać z koncepcją konstrukcji oraz stylem, w jakim planujemy urządzić wnętrze. Przyjęło się, że do schodów drewnianych dobiera się panele czy tralki z surowca, z którego wykonano pozostałe części, ale ostatecznie wybór zawsze zależy od efektu, który chcemy uzyskać.

Stylowe balustrady ażurowe

Jeśli zależy nam na tym, żeby schody pełniły funkcję użytkową, ale z zaakcentowaniem dekoracyjnego przeznaczenia konstrukcji, rozważmy wybór balustrady ażurowej. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń, dzięki czemu można je wykorzystać do aranżacji w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Ozdobne wycięcia wykonane w metalu mogą przybierać różną formę i mogą stanowić przykład sztuki rzemieślniczej o wysokich estetycznych walorach. Balustrady ażurowe pięknie komponują się z drewnianymi schodami i z powodzeniem można po nie sięgać w miejscach, w których dominuje styl tradycyjny oraz nowoczesny.

Osobną kategorię listew stanowią profile aluminiowe oraz mosiężne. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku stopni wykonanych z płytek, ale nie tylko. Na rynku dostępne są również profile aluminiowe okleinowe, które pokrywa specjalna folia w wybranym przez klienta kolorze. Ułatwia to dopasowanie tego typu listwy do schodów z naturalnego surowca, a efekt, który można w ten sposób osiągnąć dla wielu klientów jest zadowalający.

Wybierając idealną balustradę do schodów drewnianych dokonajmy przemyślanej decyzji. Weźmy pod uwagę efekt wizualny, jaki chcemy uzyskać, typ wnętrza oraz metraż. Nie zapomnijmy o potrzebach użytkowników oraz ich sprawności ruchowej – to także ważny aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę w trakcie zakupów.