Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Który gatunek drewna będzie najlepszy do zbudowania schodów?

Schody pozwalają nam swobodnie przemieszczać się pomiędzy piętrami budynku. Kiedy pojawiają się we wnętrzu, chcemy, aby były one nie tylko funkcjonalne, ale również estetycznie się prezentowały. Przy wyborze materiału, z którego zostaną zbudowane, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego atrakcyjność wizualną, ale również wytrzymałość. Nie każdy gatunek jednakowo znosić będzie intensywne użytkowanie i duże obciążenia, na które narażone będą stopnie.

1. DĄB

Duża twardość i wysoka odporność na ścieranie sprawiają, że wykonane z dębowego drewna schody z pewnością będą inwestycją na lata. Najlepszym dowodem na jego niezawodność mogą być budynki, w których oryginalne biegi, dzięki odpowiedniej konserwacji, wytrzymały nawet kilkadziesiąt lat. Dąb należy do najdroższych gatunków drewna, z pewnością jednak wart jest swojej ceny.

2. JESION

Podobnie jak dębina, jest to gatunek bardzo twardy, doskonale opierający się wilgoci. Dużym powodzeniem cieszy się on również ze względu na unikalne walory estetyczne – barwa słoi może różnić się w przekroju pnia, co pozwala na stworzenie ciekawego efektu wizualnego. W przypadku tego rodzaju drewna kluczowe będzie odpowiednie zabezpieczenie – jesion może delikatnie ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych.

3. ORZECH

W kwestii twardości nieco ustępuje swoim poprzednikom, jednak ze względu na charakterystyczną barwę i efektowne usłojenie ma on oddane grono zwolenników. Przekonująca jest również jego niższa cena. Regularne lakierowanie będzie podstawą w celu zapewnienia schodom atrakcyjnego wyglądu na lata.

4. GATUNKI EGZOTYCZNE

Odmiany takie jak wenge czy merbau nie tylko urzekają oryginalną, rzadką barwą, ale również wytrzymałością – są twarde i słabo ścieralne, dzięki czemu z biegiem czasu nie stracą atrakcyjnego wyglądu. Niektóre gatunki mogą charakteryzować się nieco wyższym ciężarem, dlatego warto upewnić się, że konstrukcja nośna jest do niego odpowiednio przygotowana. Schody z egzotycznego drewna najczęściej wiążą się również ze sporym wydatkiem i nierzadko wymagają specyficznej pielęgnacji.