Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Klatka schodowa - zamknięta czy otwarta?

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie każdy inwestor mieszkania lub domu piętrowego musi rozważyć jest wybór schodów, które pełnią rolę łącznika między przestrzenią codzienną, a sypialnianą. Istnieją dwa podstawowe rodzaje klatek: zamknięta oraz otwarta. Poza kwestiami technicznymi, różnią się one funkcjonalnością i walorami estetycznymi. Ich lokalizacja w każdej przestrzeni powinna być bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ wpływać będzie nie tylko na praktyczność wnętrza, ale także jego estetykę.

Klatka schodowa zamknięta

Ten typ wnęki znamy doskonale z nie tak zamierzchłych czasów, kiedy, aby dostać się na najwyższe piętra w bloku lub wieżowcu trzeba było przebyć długą drogę obskurną i niezbyt przyjemnie pachnącą klatką schodową. Dziś nawet spółdzielnie dbają o czystość i atrakcyjność tego rodzaju przestrzeni, choć jeszcze niedawno nie do pomyślenia było aranżowanie korytarzy i poprawianie ich wizerunku. Wszystko dlatego, że ich rola była jedna – praktyczna.

Dziś architekci potrafią zdecydowanie lepiej łączyć funkcjonalność z estetyką i to właśnie dlatego nasze domowe wnęki schodowe w niczym wizualnie nie przypominają tych sprzed kilku lat.

To, co je jednak łączy to właśnie zastosowanie - szczególnie w przypadku zamkniętej klatki. Jej główną rolą jest dokładne oddzielenie przestrzeni codziennej, od nocnej. Zamknięta forma wnęki podkreśla oddzielenie dwóch sfer i pozwala na zachowanie w domu odpowiedniej izolacji - hałas z salonu jest mocno ograniczony i mało słyszalny na wyższych piętrach. Wpływa to znacząco na komfort mieszkańców, ale także ich gości. Ten rodzaj schodów cechują także znacznie niższe koszty wykonania niż klatki otwartej. Dlaczego? Głównie dlatego, że nie są one elementem wystroju na przykład salonu czy przedpokoju. Zamknięta przestrzeń pozwala na wybranie materiałów nie tak ekskluzywnych i reprezentacyjnych, jakie wybralibyśmy do wnęki otwartej, która jest przecież wizytówką każdego domu.

Podstawową wadą wnęki zamkniętej jest natomiast utrata sporej przestrzeni. Jej metraż wynosi bowiem zazwyczaj około 10 m², dlatego musimy liczyć się z tym szczególnie w przypadku mniejszych obiektów.

Klatka schodowa otwarta

Jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku i coraz częściej stosowane w wielu domach: zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Podstawową zaletą otwartej wnęki jest ogromna oszczędność miejsca - są one umieszczane zazwyczaj w salonie lub korytarzu i poza swoją praktyczną rolą pełnią także rolę dekoracji wnętrza. To właśnie dlatego wymaga nieco większych kosztów i użycia lepszych materiałów. Jako wizytówka domu pełnią rolę reprezentacyjną i muszą komponować się z resztą wystroju.

Otwarta wnęka to także mniejsza izolacja - dźwięki łatwiej rozchodzą się na po piętrach, czemu można jednak z powodzeniem zapobiec wykorzystując kilka trików łączących izolację akustyczną z dekoracjami lub profesjonalnymi matami.

Klatka schodowa otwarta czy zamknięta - podsumowanie

Jeśli lubią Państwo przestrzenne, lekkie wnętrza i nie przywiązują Państwa uwagi do dźwięków dochodzących z innych pięter - odpowiednim rozwiązaniem będzie klatka otwarta. Jeśli natomiast cenią sobie Państwo komfort i odpowiednią akustykę w zamian za ograniczenie przestrzeni na zabudowanie stopni - proponujemy wybrać wnękę zamkniętą. Ostateczny wybór rodzaju schodów będzie należał do Państwa. Szczególnie znaczące są Państwa preferencje co do wystroju oraz komfortu.