Kolor schodów a kolor podłogi - podobieństwo czy kontrast?

Urządzając dowolne wnętrze, stajemy przed pierwszym, ale także najważniejszym elementem wystroju, który stanowi podstawę każdej przestrzeni. Schody i podłoga to połączenie elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych zarazem, choć często o tym zapominamy. Ważne, aby nie tylko były piękne i wygodne w użytkowaniu - stanowią wizytówkę wnętrza, dlatego muszą być także do siebie odpowiednio dopasowane. I choć często wydaje nam się, że to przecież ozdoby i dekoracje tworzą charakter naszej przestrzeni, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio zaprojektować podstawę wystroju, jaką są schody i podłogi, która będzie inspiracją do budowania pozostałych jej elementów.

Kolor schodów a kolor podłogi - podobieństwo czy kontrast?

Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się to mogło wydawać. Najłatwiej powiedzieć, że wszystko zależy od naszego gustu i stylu. Jest jednak kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas projektowania nawet najbardziej eklektycznego wnętrza. Po pierwsze: styl. Podobieństwo i kontrast wykorzystywane są do wnętrz o różnej stylistyce. Zależnie od niego zastosujemy inne kolory oraz faktury dla schodów i podłóg. Przykładowo: przestrzeń industrialna to inspiracja starymi fabrykami, w których mnóstwo elementów metalowych oraz zimnych barw, podczas gdy we wnętrzach w stylu prowansalskim częściej skorzystamy z bieli, fioletu i naturalnego drewna. Styl rustykalny to bliskość z naturą, w którym częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie podobieństwa w doborze koloru schodów oraz podłogi. Zabieg łączenia podobieństw będzie świetnie pasować w domach, w których naturalne materiały dominują w aranżacji przestrzeni. Dzięki temu, poza walorami estetycznymi, możemy skutecznie powiększyć optycznie przestrzeń. Ważne jednak, aby w zasadzie podobieństwa stosować dokładnie ten sam gatunek drewna lub innego materiału (o tej samej fakturze, barwie, osłojeniu).

Zupełnie inną zasadą kierować się będą natomiast miłośnicy wnętrz wyrazistych i odważnych w stylu nowoczesnym. Tutaj między podłogą, a schodami dominować będzie kontrast, który może stanowić nie tylko grę kolorów, ale także faktur. Przestrzenie nowoczesne zdecydowanie bardziej pozwalają na zabawę, która dla niedoświadczonych może skończyć się stworzeniem przestrzennego chaosu. Zadbajmy więc o kontrast w jednej sferze: kolory schodów oraz podłóg różnią się, jednak musi wystąpić element łączący obie barwy. Mogą to być drzwi, listwy, poręcz, a nawet dekoracje czy oświetlenie. Jednak stworzenie wnętrza kontrastowego, w całości różniącego się barwami czy fakturami może sprawiać wrażenie chaosu.

Kolory pozostałych elementów wykończenia wnętrz

Podobnie jak w przypadku schodów czy podłogi, łączenie kolorów, faktur i kształtów musi być odpowiednio zaplanowane. Nawet najbardziej ekstrawaganckie i kontrastowe wnętrze wymaga pomysłu, by stanowiło jedną spójną całość. Warto o tym pamiętać także w przypadku wyboru pozostałych elementów wykończenia wnętrz takich jak drzwi, listwy, płytki oraz dekoracje. Decydując się na zasadę kontrastu w naszym wnętrzu zadbajmy o to, by kontrast był spójny. Oznacza to wykorzystanie innego drewna, ale w podobnej tonacji. Kiedy decydujemy się na zasadę podobieństwa, także wymaga to pewnej konsekwencji: dobierajmy pozostałe elementy tak, by nie utonąć w jednej barwie. Korzystajmy wówczas z jej odcieni: szarości czy beży, które wpasują się stylistycznie w przestrzeń, dodając jej jednocześnie charakteru.