Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Łączenie różnego rodzaju materiałów na stopniach schodów drewnianych

Naturalny materiał, jakim jest drewno stosowane jest do tworzenia wielu konstrukcji i elementów wyposażenia domowego takich jak drzwi, schody, meble, podłogi i wiele więcej. Niezależnie od przeznaczenia, drewno lite musi być odpowiednio zabezpieczone, aby cieszyć swoim pięknem i funkcjonalnością. W przypadku schodów, które są jedną z najbardziej eksploatowanych konstrukcji wykonywanych z tego rodzaju materiału, włączenie odpowiednich preparatów pomoże ochronić ich powierzchnię i pozwoli cieszyć się ich estetycznym wykończeniem przez wiele lat.

Materiały do wykończenia drewnianych stopni schodów

Najczęściej wybieranymi gatunkami drewna na stopnie, ze względu na twardość i odporność, są dąb lub buk. Sosna czy świerk lepiej sprawdzają się w przypadku mebli czy drzwi, które nie są narażone na tak intensywne użytkowanie, jak schody czy podłoga. Na rynku coraz bardziej popularne stają się także egzotyczne gatunki, które cieszą się tylko doskonałymi właściwościami, ale także oryginalnymi fakturami i kolorami. Schody, ze względu na swój charakter, wymagają najwyższej jakości drewna litego klasy I o prostolinijnym usłojeniu, a także bez przebarwień i sęków. Aby wydobyć ich niepowtarzalną barwę, zakryć lub podkreślić naturalne słoje stosuje się szereg preparatów takich jak lakiery, bejce, czy lakierobejce. Warto także mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne powstających stopni, ale także użytkowe: zabezpieczenie ich lakierem poliuretanowym ochroni je przed intensywną eksploatacją, która z czasem uszkodziłaby naturalną powierzchnię.

Jak łączyć materiały do wykończenia drewnianych stopni schodów

Ze względu na stylistykę wnętrza, konstrukcje mogą być wykonane w pełni z naturalnego surowca, ale także łączone z innymi materiałami takimi jak szkło, metal czy wykładzina. Coraz większą popularnością cieszą się także elementy wykonane z betonu (np. w postaci podstopni), które chętnie stosowane są w przestrzeniach w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Łączenie materiałów wymaga jednak większej znajomości wykorzystanych surowców - każdym z nich należy się zająć z osobna, aby schody cieszyły estetycznym wyglądem i funkcjonalnością przez lata.

Najczęściej dobieranym tworzywem, który poza farbą nie wymaga nałożenia dodatkowych preparatów ochronnych jest oczywiście metal – dodaje konstrukcji lekkości, a zależnie od swojej formy i kształtów może być łączony zarówno z przestrzeniami nowoczesnymi, jak i klasycznymi. Szkło w formie balustrad do stopni z naturalnego surowca świetnie sprawdza się w całkowicie nowoczesnych wnętrzach i co ważne - nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwujących. W przypadku tego połączenia należy jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji powierzchni, która narażona jest na powstawanie nieestetycznych plam i zabrudzeń. Wykładzina jest natomiast elementem, który należy odpowiednio umocować na stopniach, aby była w pełni bezpieczna i funkcjonalna. Odpowiednio zamontowana doda wnętrzu ciepła i wrażenia przytulności. Niezależnie od materiału, z jakim łączone jest drewno, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, estetykę oraz funkcjonalność aranżowanej przestrzeni, która odwdzięczy się niepowtarzalnym charakterem na bardzo długi czas.