Listwy wykończeniowe przy schodach drewnianych - jak wybrać?

Schody drewniane to konstrukcje, które mają nam służyć na długie lata. Będzie to możliwe, jeśli zadbamy o ich odpowiednie wykończenie oraz konserwację. W tym pierwszym pomogą m.in. umiejętnie dobrane listwy. Jak je jednak wybrać, żeby spełniły swoje zadanie?

Korzystamy z nich każdego dnia wchodząc na górę i schodząc na parter. Schody drewniane są zazwyczaj mocno eksploatowane przez użytkowników danej przestrzeni, dlatego należy zawczasu pomyśleć o ich ochronie. Listwy wykończeniowe to znakomity pomysł na zabezpieczenie stopni przez nadmiernym ścieraniem w newralgicznych miejscach oraz uszkodzeniami mechanicznymi różnego typu.

Listwy drewniane

Wybór listwy powinien być uzależniony od rodzaju materiału, który został wyposażony do montażu stopni, miejsca, w którym znajdują się schody oraz ich przeznaczenia. I tak w przypadku konstrukcji drewnianych najlepiej sięgać po listwy wykonane z trwałego dębowego surowca. Będą estetycznym i wytrzymałym wykończeniem stopni. Zaleca się stosować je we wnętrzach ze względu na ryzyko zawilgocenia. Przy ich zakupie pamiętajmy o grubości - poszczególne kątowniki różnią się między sobą tym parametrem, a cieńsze profile mogą nie wytrzymać intensywnej eksploatacji.

Listwy drewniane do schodów mogą być też wykonane z egzotycznego surowca. W takim przypadku możemy liczyć na większą tolerancję na wilgoć. Zalanie schodów i profilu wodą nie powinno skutkować ich wypaczeniem.

Profile drewnopodobne, aluminiowe i podświetlone

Producenci listew oferują także szeroki wybór kątowników wykonanych z materiałów drewnopodobnych. One również sprawdzą się w przypadku konstrukcji drewnianych. Do ich produkcji wykorzystuje się płyty MDF lub HDF o podwyższonej gęstości, co przekłada się na dużą wytrzymałość listwy i odporność na uszkodzenia.

Osobną kategorię listew stanowią profile aluminiowe oraz mosiężne. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku stopni wykonanych z płytek, ale nie tylko. Na rynku dostępne są również profile aluminiowe okleinowe, które pokrywa specjalna folia w wybranym przez klienta kolorze. Ułatwia to dopasowanie tego typu listwy do schodów z naturalnego surowca, a efekt, który można w ten sposób osiągnąć dla wielu klientów jest zadowalający.

Jeśli natomiast poszukujemy nietypowego rozwiązania, rozważmy zakup listew schodowych LED. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu dodatkowo oświetlmy drewnianą konstrukcję.

Wybierając listwy wykończeniowe do schodów drewnianych dopytajmy także o ich właściwości antypoślizgowe. Wybór takiego profilu zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się i upadku, co będzie miało szczególne znaczenie w domach, w których obecne są dzieci. Nie zapominajmy też o estetyce. Choć główną funkcją kątowników jest funkcja użytkowa, wpływają one także na wygląd konstrukcji drewnianych. Listwy wykończeniowe dobierzmy do odcienia drewna, z którego wykonane zostały stopnie. W ten prosty sposób stworzymy spójną całość, a obecność kątowników nie będzie się rzucać w oczy.