Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Na jaki rodzaj schodów zdecydować się we wnętrzu?

Aby umożliwić swobodne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, budynki o piętrowej konstrukcji najczęściej wyposażone są w biegi schodów. W połączeniu ze starannym wykonaniem, ciekawy projekt sprawi, że nie tylko będą one pełnić funkcję użytkową, ale również staną się ozdobę wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na schody o konkretnej konstrukcji warto zastanowić się, czy pasować będzie ona do potrzeb przyszłych użytkowników i czy na wybrany model pozwolą nam warunki przestrzenne.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są klasyczne schody jedno- lub dwubiegowe. Prosta konstrukcja sprawia, że są dość proste do wykonania, zajmują niewiele miejsca i pasują do każdego wnętrza. W przypadku, kiedy zbyt duża ilość stopni do pokonania może być dla użytkowników problemem (na przykład u dzieci lub osób starszych) skuteczną alternatywą będą schody o konstrukcji łamanej, w których bieg przedzielony niewielkim podestem, tzw. spocznikiem. Konstrukcje o budowie trójbiegowej spotyka się zdecydowanie rzadziej – dodatkowe spoczniki i mniejsza ilość stopni pomiędzy nimi sprawia, że wchodzenie jest wygodne, jednak zajmują o wiele więcej miejsca.

Jeżeli do naszej dyspozycji mamy większą przestrzeń, możemy zdecydować się na schody wachlarzowe. Odpowiednie dopasowanie wewnętrznego promienia krzywizny pozwoli dopasować szerokość każdego stopnia tak, aby dawały one stopom solidne i oparcie i umożliwiały bezpieczne korzystanie. Ten rodzaj prezentuje się niezwykle efektownie, nie daje jednak możliwości wykorzystania spoczników.

Wariantem o budowie bardzo zbliżonej do konstrukcji wachlarzowej są schody zabiegowe. Zajmują od nich mniej miejsca i również prezentują się bardzo widowiskowo, wymagają jednak dokładnego dostosowania kształtu stopni – każdy z nich może wyglądać inaczej, przez co nie wszyscy będą uważać takie rozwiązanie za wygodne.

Efektownie i oszczędnie jeśli chodzi o miejsce prezentują się również schody spiralne. Łatwy montaż jest ich dodatkową zaletą, warto jednak pamiętać, że wnoszenie po nich większych kartonów nie będzie wygodne, a osoby, które mają trudności z pokonywaniem stopni mogą odczuwać duży dyskomfort podczas korzystania z takiego rozwiązania.