Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Podstawowe wymiary schodów

W budynkach o kilku kondygnacjach swoboda komunikacji pomiędzy piętrami w dużej mierze zależeć będzie od tego, jak zaprojektowane i zbudowane zostaną schody. Muszą one dbać nie tylko o wygodę użytkowników, ale również i o bezpieczeństwo, dlatego już na etapie planowania należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.

1. Wysokość stopni

Długość kroku przeciętnej osoby dorosłej wynosi ok. 65 centymetrów. Zazwyczaj, wchodząc po schodach pokonujemy po jednym stopniu, dlatego dla obliczenia ich optymalnych wymiarów wyprowadzona została zależność 2h + s = 60, w której h oznacza wysokość stopnia, a s szerokość powierzchni poziomej. Posługując się powyższym równaniem można modyfikować jego pojedyncze składowe, nie należy jednak przesadzać. Pokonywanie stopni wyższych niż 15 centymetrów wymaga bardziej męczącego podnoszenia nóg, które dla osób starszych lub dzieci będzie uciążliwe. Z kolei zbyt płytkie stopnie nie zapewnią dostatecznego oparcia i będą grozić wypadkiem, dlatego każdy z nich powinien umożliwiać pewne postawienie na nim całej stopy. Warto również pamiętać, że nasz mózg działa na zasadzie pamięci ruchowej, dlatego wszystkie stopnie powinny być równe – nawet kilkumilimetrowe różnice wysokości mogą powodować potknięcia i prowadzić do nieszczęśliwych wypadków.

2. Szerokość schodówi

warto zaprojektować schody nieco szersze, tak, aby pozwolić na korzystanie z biegu dwóm osobom jednocześnie. Poszerzenie przyda się również podczas wnoszenia po schodach przedmiotów o nieco większych gabarytach, np. mebli.

3. Ilość stopni

W tym przypadku największe znaczenie ma różnica wysokości pomiędzy piętrami, przyjmuje się jednak, że w jednym prostym ciągu nie powinno znajdować się więcej niż 17 stopni. Schody o większej liczbie mogą wydawać się zbyt strome i budzić dyskomfort u osoby wchodzącej, dlatego dla bezpieczeństwa można przedzielić je spocznikiem.