Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Praktyczne informacje

Informacje o schodach

Najczęściej schody drewniane są wykorzystywane w przypadku renowacji obiektów bądź dobudowy kondygnacji. Można wyraźnie zaobserwować, iż następuje tendencja odwrotu od masywnych, ciężki konstrukcji betonowych na rzecz estetycznych modeli z drewna.

Materiały wykorzystywane do produkcji

Wykorzystujemy do produkcji stopni drewno pochodzenia krajowego oraz egzotycznego. Proponujemy wyroby między innymi z jesionu, dębu, teaku, merbau, doussie. Wykorzystujemy stopnie, powstałe w wyniku sklejenia trzech warstw, odznaczające się wysoką odpornością na ścieranie oraz odkształcenia.

Rodzaje schodów

Z uwagi na sposób mocowania wykonujemy konstrukcje policzkowe, w których stopnie i podstopnice są umieszczone w odpowiednio wyfrezowanych gniazdach w belkach policzkowych. Mogą być osadzone lub wsuwane od dołu bądź góry.

Specjalizujemy się w produkcji konstrukcji jednobiegowych (bez tzw. spocznika), ale wykonujemy także typy zabiegowe, charakteryzujące się mniejszą liczbą stopni oraz brakiem spocznika przy jednoczesnej zmianie kierunku o 90 lub 180 stopni. Przygotowujemy schody proste (w jednym kierunku) oraz łamane (gdzie kolejne biegi ustawione są względem siebie pod kątem prostym).

Wykonujemy bardzo popularne w ostatnim czasie schody gięte, będące połączeniem konstrukcji kręconych z zabiegowymi. Odznaczają się przede wszystkim bardzo estetycznymi walorami.

Z uwagi na elementy nośne wykonujemy konstrukcje samonośne, drewniane, przy których obciążenia przenoszone są na podpory zewnętrzne – ściany , belki spocznikowe, itp. Odznaczają się lekką konstrukcją, a także nie zajmują dodatkowej przestrzeni.

Praktyczne wskazówki

  Bardzo wygodne Wygodne Przeciętne Podrzędne
wysokość (14-19cm) 15 cm 16 cm 17 cm 19 cm
szerokość (25-32cm) 32 cm 30 cm 29 cm 25 cm

Informacje o balustradach

Czym są balustrady oraz jakie mają znaczenie?

Balustrady stanowią integralną część schodów. Dobrze zaprojektowane i wykonane służą nie tylko bezpieczeństwu użytkowników, ale również w znacznym stopniu przyczyniają się do integracji z pomieszczeniem, w którym się znajdują i uzupełniają je.

Materiały wykorzystywane do wykonania balustrady

Ze względu na materiał z jakiego są wykonane balustrady możemy podzielić na szklane, metalowe, oraz drewniane, a także kombinację tych materiałów.

Typy oraz konstrukcje balustrad (pełne, ażurowe, szklane)

Modele szklane wykonujemy ze szkła hartowanego, grubości 16 lub 20 mm, z mocowaniem punktowo do boku stropu. Ten typ może być wykonany wyłącznie z samego szkła, ewentualnie zwieńczone od góry drewnianym pochwytem w kolorze stopni, który zamyka całość. Innym sposobem wykorzystania szkła, jest konstrukcja, gdzie elementem konstrukcyjnym jest drewno lub stal, a szkło stanowi tylko wypełnienie. Do tego typu balustrad używamy szkła klejonego (tzw. bezpieczne) grubości 10 lub 12 mm. Możemy umieścić je w ramce z drewna lub metalu albo przykręcać bezpośrednio do słupków za pomocą specjalnych uchwytów. Z góry całość zamknięta jest drewnianym pochwytem.

Innym bardzo popularnym rozwiązaniem są balustrady ze stali nierdzewnej, gdzie elementem konstrukcyjnym są słupki metalowe lub metalowe w połączeniu z drewnem, o średnicy 42 mm, wypełnienie stanowią trzy pręty grubości 12 mm, które biegną równolegle do krawędzi stopni. Całość zamyka drewniany pochwyt. Przy tego typu balustradach bardzo efektownym rozwiązaniem są przy wejściu na schody okrągłe słupki, wokół których pochwyt się owija. Jeszcze inną wersją są balustrady ze stali kutej. Tego typu rozwiązanie łączy w sobie wiele form i dodatków, każdy detal jest opracowywany indywidualnie z każdym Klientem. Wytwarzamy balustrady w wielu kolorach. Jest to ciekawe połączenie klasycznych kształtów w nowoczesnej formie.

Kolejnym typem balustrad są konstrukcje w całości wykonane z drewna, gdzie zarówno elementem konstrukcyjnym, jak i wypełnieniem są drewniane tralki. Ich wielkość, kształt oraz odległości między nimi zależą od preferencji Klienta.

Poręcz

Jest to element szczególnie istotny dla użytkowników. Poręcz przy balustradzie powinna być przyjemna w dotyku, a także wygodna oraz pozbawiona ostrych fragmentów. Istotne znaczenie ma wielkość przekroju. Najbardziej optymalnym modelem jest rozwiązanie o średnicy 7cm. Należy także pamiętać, aby nie była ulokowana zbyt blisko ściany, co ogranicza jej funkcjonalność.

Wypełnienie

Jest to element, który w szczególny sposób decyduje o ostatecznym wyglądzie balustrady. Całość składa się z pionowych elementów takich, jak: tralki, poziome listwy, kształtowniki, itp. Popularnym rozwiązaniem są wypełnienia w postaci metalu oraz szkła. Mogą zakrywać całą przestrzeń bądź tworzyć ciekawe formy przestrzenne.