Przebieg montażu schodów drewnianych

W projektach dawnych budynków mieszkalnych większość elementów konstrukcyjnych, jak i architektonicznych pełniło funkcję użytkową. Efekt wizualny i design stanowiły odrębne zagadnienie i w najlepszym przypadku dotyczyły aranżacji wnętrza. Standardowym założeniem projektowym większości budynków piętrowych była wówczas klatka schodowa, dziś praktycznie niespotykana. W nowoczesnych domach, gdzie ilość kondygnacji nie przekracza dwóch, jej miejsce zajęły schody drewniane wewnętrzne.

Stosowany w produkcji materiał drewniany umożliwia efektowne kształtowanie większości elementów oraz ich efektowne wykończenie. Dzięki temu schody drewniane uważane są za jedno z najlepszych rozwiązań, poprawiających estetykę wnętrza. Lekkie, coraz bardziej fantazyjne i artystyczne zastępują modele żelbetowe, stanowiąc designerski element aranżacji.

Designerskie konstrukcje drewniane w Twoim wnętrzu

Montaż gotowych schodów przeprowadzamy od razu, gdy zakończone zostaną tzw. „brudne roboty” i stan wykończenia budynku na to pozwala. Moment ten przypada wówczas, gdy przygotowane zostaną podłogi oraz ściany, dlatego schody często nazywa się „pierwszym meblem".

Odpowiednio przygotowane, poszczególne części schodów drewnianych transportowane są do miejsca docelowego. Jako pierwsza, montowana jest zewnętrzna belka policzkowa, mocowana za pomocą kołków do stropu podłogi oraz, gdy istnieje taka możliwość, również do ścian. Następnym krokiem jest wypoziomowanie oraz przykręcenie do stropu ostatniego, górnego stopnia, który określa poziom dla wszystkich kolejnych. Na dalszym etapie, doklejana jest wewnętrzna belka policzkowa (dostarczana na miejsce w całości) oraz kolejne stopnie, mocowane od góry do dołu. Część z nich jest również mocowana do belki za pomocą wkrętów.

Solidne i trwałe wykończenie

Po wyklejeniu całej konstrukcji, zostaje ona ściągnięta pasami i pozostawiona aż do wyschnięcia kleju. Kolejnym etapem jest montaż obróbki stropu, prowadzony według indywidualnych wytycznych dla realizowanego projektu. Rodzaj, a tym samym sposób montażu balustrady i poręczy zależy od preferencji klienta. Przy pełnej konstrukcji drewnianej, wykonujemy i montujemy balustrady nad belkami policzkowymi, słupki, tralki lub poprzeczki oraz poręcze wokół otworu stropu.

Gotowe schody drewniane zostają odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone, by zachowały estetykę i służyły klientom jak najdłużej.