Schody bezpieczne dla dzieci

Kiedy rodzina powiększa się o nowego członka, wiele elementów wyposażenia domu trzeba dla jego potrzeb odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. W piętrowych budynkach najwięcej obaw rodziców budzą oczywiście schody – małe dzieci są niezwykle ciekawskie i wszędzie próbują wchodzić same, a na stopniach nietrudno o wypadek. Jak upewnić się, że maluch nie zrobi sobie na nich krzywdy?

Schody można uczynić bardziej przyjaznymi dla dzieci już na etapie projektowania i budowy. Jeżeli stopnie będą odpowiednio głębokie (optymalnie powinny posiadać około 30 centymetrów) i wyższe niż 16 centymetrów, maluchowi łatwiej będzie utrzymać na nich równowagę. Duże znaczenie mają tu również barierki i balustrady. Najlepsze będą takie o pionowych szczeblach - poziome zbyt przypominają drabinkę i mogą zachęcać najmłodszych do prób wspinaczki. Zaleca się, aby odległość pomiędzy tralkami nie była większa niż 12 centymetrów, tak aby dziecko nie było w stanie włożyć pomiędzy nie główki.

Jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań są specjalne bramki, które montuje się u szczytu i u stóp schodów. Odpowiednia wysokość oraz mechanizm zamykający skutecznie ograniczają dostęp dziecka do stopni i sprawiają, że nie będzie ono w stanie samodzielnie na nie wejść. Swoją funkcję barierka spełniać będzie jednak tylko przez jakiś czas – przeciętny dwulatek bez problemu sforsuje już jej drzwiczki.

Chociaż dla niektórych maluchów będzie ona dużym wyzwaniem i potrzebna będzie pomoc rodzica, nauka korzystania ze schodów z czasem okaże się nieunikniona. Przydatne w tym procesie będą podwójne poręcze, zamontowane na dwóch wysokościach. Dzięki nim zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli wesprzeć się na nich podczas schodzenia i wchodzenia. Stopnie warto zabezpieczyć również przed poślizgnięciem – lakierowane schody drewniane, terakotowe lub kamienne posiadają gładką powierzchnię, która może potęgować ryzyko upadku, zwłaszcza kiedy dzieci będą się po nich poruszać w biegu.