Schody drewniane a zwierzęta domowe

Każda osoba, która wybiera podłogi lub schody z prawdziwego, naturalnego drewna docenia jego piękno. O ile codzienne użytkowanie tego rodzaju powierzchni nie jest związane z możliwością powstania trwałych uszkodzeń, o tyle sytuacja się zmienia, gdy jednym z członków rodziny jest pies oraz kot. Czy ze zwierzętami domowymi możliwe jest zabezpieczenie pięknej faktury naturalnego drewna? Zdecydowanie tak! O tym, jak to zrobić, aby cieszyć się ich nieskazitelną powierzchnią przez długi czas dowiedzą się Państwo właśnie tutaj.

Schody drewniane a zwierzęta domowe

Dla wielu z nas dom bez zwierząt byłby pusty i pozbawiony ciepła. Są one bowiem często traktowane na równi z pozostałymi członkami rodziny i przesiadują z nami na kanapie czy fotelu. Lubią naszą obecność, co oznacza, że chętnie nam towarzyszą podczas codziennych obowiązków i rozrywek. To wszystko oznacza, że korzystają z przestrzeni domowej dokładnie na takich samych warunkach, co my. Jak zatem zabezpieczyć nasze schody, które są najbardziej narażonymi powierzchniami przed uszkodzeniem ich przed zwierzętami domowymi? I nie chodzi tylko o kurz czy zanieczyszczenia przenoszone na ich łapach, ale przede wszystkim pazury, które odpowiedzialne są za prawdziwe spustoszenie naszych schodów i podłóg.

Po pierwsze możemy wydzielić strefę wyłącznie dla zwierzaka np. na parterze. Jest to najprostszy sposób na całkowite wyeliminowanie uszkodzeń na naszych powierzchniach płaskich. Niestety o ile sprawdzi się w przypadku psa, może być niewystarczające dla zwinnego kota. Innym rozwiązaniem jest także zainstalowanie specjalnych gumowych lub tapicerowanych nakładek na stopniach schodów. One jednak zakrywają drewno, które przecież dodaje wnętrzu dodatkowego uroku. Co więc jeszcze możemy zrobić, aby cieszyć się jego piękną fakturą i barwą? Odpowiedź brzmi: wybrać gatunek drewna najbardziej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zabezpieczyć jego powierzchnię specjalistycznym preparatem.

Wybór gatunku drewna

Najbardziej polecanymi gatunkami do zastosowania we wnętrach, w których mieszkają także zwierzęta jest dąb lub egzotyczne gatunki drzew. Są to rodzaje gatunków, które charakteryzują się najciemniejszymi odcieniami. A ciemny kolor w większości przypadków oznacza większą twardość, która będzie na wagę złota w tego rodzaju przestrzeniach. Zrezygnujemy zatem na pewno z sosny, topoli, wierzby czy jodły, które charakteryzują się największą miękkością, na których nawet najmniejsze uszkodzenie będzie głębsze i bardziej widoczne niż w przypadku drewna o większej twardości.

Zabezpieczenie schodów

Jest to najbardziej cenione i powszechne rozwiązanie, które umożliwia nieograniczanie przestrzeni zwierzęcia i zapewnia mu pełen dostęp do każdej kondygnacji budynku. Mogąc wybrać pomiędzy schodami lakierowanymi lub olejowanymi wybierajmy te drugie, ponieważ ślady uszkodzeń będą na nich zdecydowanie mniej widoczne. Podobną decyzję warto podjąć w przypadku surowego drewna, które samodzielnie będziemy zabezpieczać. Olejowanie zapewnia mniejszą widoczność rys spowodowanych pazurami naszych domowych zwierzaków i skutecznie zabezpiecza także przed ścieraniem spowodowanym intensywnym użytkowaniem schodów. Wykorzystanie oleju powoduje, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek rys preparat je z czasem wypełni - jest to tak zwane zjawisko samozabliźniania się, które występuje wyłącznie w przypadku oleju.