Schody drewniane bez balustrady

Tradycyjne schody nie obędą się m.in. bez balustrady lub poręczy. Dzisiaj jednak przyjrzymy się nieco bliżej konstrukcji, która jest pozbawiona tego, zdawać by się mogło, ważnego elementu. Okazuje się, że żeby cieszyć się stabilnymi i pięknymi schodami wewnętrznymi, nie musimy decydować się na popularne rozwiązania. Dzisiejsze technologie oraz dostępne narzędzia pozwalają na tworzenie nietypowych instalacji.

W klasycznym ujęciu, balustrady oraz poręcze, to takie elementy, dzięki którym wspinaczka po kolejnych stopniach staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza. To także ważny element dekoracyjny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z przykładem metaloplastyki, choć oczywiście możliwości wykorzystania zdobniczego potencjału balustrad jest nieskończenie wiele. Balustrady świetnie korespondują z wnętrzami eleganckimi, urządzonymi w stylu tradycyjnym, art deco czy pośród mebli-antyków. Można je także spotkać w nowoczesnych wnętrzach – wówczas balustrada będzie najczęściej zawierała elementy stalowe czy szklane.

Coraz częściej jednak można spotkać się z aranżacjami zawierającymi schody pozbawione balustrady i poręczy. Są to zazwyczaj niezwykle efektowne konstrukcje eksponujące jedynie stopnie. W takim wariancie schody tworzą wrażenie unoszących się w powietrzu – całość prezentuje się lekko i oryginalnie. Cała konstrukcja wspiera się na metalowych elementach, które są montowane do ściany nośnej budynku. Stopnie w tym przypadku montowane są bezpośrednio do ściany. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, schody mogą być pozbawione podstopnic i uzyskują lekką oraz ażurową formę i wyglądem przypominają unoszący się w powietrzu dywan.

Schody pozbawione balustrady oraz poręczy często można spotkać także w formie konstrukcji wraz z pochwytami naściennymi. Jest to forma pośrednia między schodami z balustradą a schodami pozbawionymi tego elementu. Obecność pochwytów ułatwi wspinanie się na górę, ale nie będzie się rzucać w oczy tak, jak klasyczna balustrada z poręczą.

Schody bez balustrady – gdzie pasują?

Efektowne schody bez balustrady stawiają przed użytkownikami przestrzeni pewne wymagania aranżacyjne. Trudno sobie wyobrazić, żeby dobrze prezentowały się np. we wnętrzach, w których króluje styl klasyczny, tradycyjny czy art deco. Tego rodzaju konstrukcje stałyby w tym przypadku w sprzeczności z eleganckim wnętrzem, co mogłoby prowadzić do niepotrzebnego wizualnego chaosu. Schody bez balustrady stały się natomiast domeną aranżacji urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim oraz loftowym. Oryginalny design najlepiej się więc sprawdzi wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nowoczesnym wnętrzem, w którym nie ma miejsca na bogate zdobienia czy mocno zabudowane konstrukcje. Lekka forma schodów pozbawionych balustrady będzie znakomicie korespondowała z dodatkami szklanymi, naturalnym drewnem, kamieniem oraz metalem.

Kto może postawić na schody bez balustrady?

Jak już wspomnieliśmy, schody bez balustrady stawiają przed użytkownikami wymagania aranżacyjne. Na tym jednak nie koniec. Konstrukcje takie nie będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku rodzin z małymi dziećmi lub osobami starszymi. Brak wsparcia oraz zabezpieczenia w trakcie wchodzenia po stopniach mógłby stanowić dla nich problem, a także być ryzykowny i grozić np. upadkiem.