Schody drewniane industrialne

Surowe i przyciągające wzrok. Przestrzenie industrialne to obecnie jeden z bardziej wyrazistych trendów wnętrzarskich, który trafia w gust miłośników minimalizmu i prostoty. Dzisiaj podpowiadamy, jakie schody będą pasowały do wnętrza, w którym dominuje często cegła, metal oraz monochromatyczne kolory.

Inspirowane starymi fabrykami i warsztatami

Styl industrialny, który dzisiaj święci tryumfy i zdobywa sobie kolejnych naśladowców, ma swój początek w latach 50. XX wieku w Ameryce. Szalejąca recesja oraz głęboki kryzys gospodarczy sprawiły, że część mieszkańców zaczęła poszukiwać swojej przestrzeni życiowej m.in w halach i warsztatach po upadających fabrykach. To, co dawniej było wymuszone sytuacją ekonomiczną oraz brakiem dachu nad głową, dzisiaj przybrało formę trendu i jest rodzajem mody.

Industrialne, czy też loftowe wnętrza to synonim stylowego wnętrza w nowoczesnym wydaniu. To także wyjątkowo przemyślane aranżacje. Duża otwarta przestrzeń idzie tu zazwyczaj w parze z wyrazistymi dodatkami z metalu, aluminium, szkła czy betonu. W przestrzeniach loftowych dominuje zazwyczaj czerń, odcienie szarości oraz miedzi. W industrialnym pomieszczeniach dopatrzymy się także inspiracji surowym klimatem dawnych fabryk, który objawia się m.in poprzez wyeksponowanie części wykończeniowych.

Idealne schody industrialne, czyli jakie?

Loftowe wnętrza często są dwupoziomowe. Obok osobnego piętra, właściciele industrialnych mieszkań często decydują się na antresolę. Poszukując natomiast idealnych schodów do loftowego wnętrza, należy podejść do zadania z wielką rozwagą. Konstrukcja będzie mocnym akcentem na tle minimalistycznego wnętrza, dlatego należy dokładnie przemyśleć rodzaj schodów oraz materiały, które posłużą do ich zainstalowania w pomieszczeniu.

Styl industrialny ukochał sobie przede wszystkim schody spiralne. Kręcona konstrukcja, choć najpopularniejsza, nie jest jedyną, na jaką mogą zdecydować się właściciele loftowego wnętrza. Kolejnym rodzajem schodów, które często spotkamy w tego typu domach i mieszkaniach, są konstrukcje zbiegowe.

Drewniane schody loftowe

Niezwykle ważną rolę w tworzeniu klimatu mieszkania, o czym już zdążyliśmy wspomnieć, są materiały. Zasada ta obowiązuje także w przypadku schodów. Loftowego charakteru dodadzą pomieszczeniu schody wykonane z metalu: stali bądź aluminium, szkła oraz drewna. W takim wariancie możemy postawić na drewniane stopnie oraz prostą balustradę wykonaną w metalu czy stali kwasoodpornej. Możemy użyć dowolnego rodzaju drewna, ale w loftowej przestrzeni z pewnością lepiej sprawdzi się drewno egzotyczne czy dębowe niż subtelniejsze drewno sosnowe. Zaletą łączenia różnych materiałów, a w szczególności drewna z metalem, jest m.in to, że możemy z łatwością nadać konstrukcji pożądaną formę.

Wybierając projekt schodów trzymajmy się koniecznie zasady, że im prościej, tym lepiej. Na pierwszym planie zaakcentowana powinna być użytkowa funkcja stopni. Zdobienia czy kolory nie są tu mile widziane. Całość powinna prezentować się za to lekko, ale z pazurem.