Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Schody drewniane - najlepszy czas na montaż

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu piętrowego są schody. Stanowią one połączenie między kondygnacjami budynku, które musi być nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Kiedy i jak je montować? Wszystko zależy od ich rodzaju, a wybór jest bardzo szeroki: żelbetonowe, drewniane, metalowe lub modułowe. Zależnie od typu ich instalacja odbywa się na innych etapach budowy, a także trwa zupełnie inną długość czasu. Dlatego tak ważne jest, aby zaplanować tę przestrzeń jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Schody – jak i kiedy montować?

Pierwszym krokiem jest wybór ich rodzaju. Dlaczego? Stworzenie konstrukcji betonowej trwa znacznie dłużej niż w przypadku na przykład elementów modułowych. Co istotne, konstrukcje betonowe wykonywane są jeszcze na etapie budowy, a nie wykończenia. Dlatego ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni oraz decyzja o ich typie możliwie najwcześniej, aby prace zostały odpowiednio zaplanowane w czasie.

Schody betonowe wylewane są najczęściej na etapie tworzenia stropów. Ich budowa rozpoczyna się od przygotowania szalunków oraz zbrojenia, które utrzymają całą konstrukcję. W ten sposób powstała forma wylewana jest betonem przez firmę zajmującą się wykonywaniem pozostałych wylewek w obiekcie. Czas schnięcia wynosi od 6 do 8 tygodni i dopiero po tym czasie można przejść do montażu elementów drewnianych takich jak stopnie czy podstopnie.

Rodzajem schodów możliwych do montażu na etapie wykończenia są natomiast konstrukcje drewniane tzw. wspornikowe, dywanowe czy modułowe. W ich przypadku należy jednak pamiętać o dodatkowych aspektach, które pozwolą stworzyć efektowne i funkcjonalne połączenie pięter.

Schody drewniane – najlepszy czas na montaż

Ich konstrukcja opiera się na mocowaniu stopni wyłącznie do ściany, co dodatkowo wymaga jej wzmocnienia jeszcze na etapie budowy. Sam montaż wykonywany będzie natomiast po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego. W przypadku niektórych typów schodów drewnianych np. modułowych zaleca się instalację dopiero po wykończeniu wnętrza. W ich przypadku istotnym jest także, aby położone już zostały posadzki, a także zainstalowane ogrzewanie, które uchroni drewno przed przemarzaniem lub zawilgoceniem, będących najczęstszą przyczyną uszkodzeń naturalnego surowca.

Sam montaż drewnianych schodów samonośnych lub modułowych jest dla profesjonalistów łatwy i bezproblemowy, dlatego zabiera nie więcej niż 3 dni. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to sama instalacja poszczególnych elementów. Zamówione przez nas materiały muszą najpierw zostać przez stolarzy przygotowane, co zajmuje najwięcej czasu, bo od kilku tygodni do kilku miesięcy! Dlatego, jeśli chcemy szybko się wprowadzić należy pamiętać, aby odpowiednio zaplanować tego typu konstrukcję odpowiednio wcześnie.