Tel.: 693 626 900
Mail: biuro@schody-taborek.pl

Schody otwarte czy zamknięte - wady i zalety

Wystrój to nie tylko dekoracje, ale także podstawowe elementy wyposażenia, pełniące również rolę funkcjonalną, jak na przykład schody. Szeroki wybór modeli, kształtów, form oraz zastosowanych materiałów daje praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o aranżację przestrzeni. Podstawowym rozróżnieniem konstrukcji tego rodzaju jest ich forma: otwarta lub zamknięta, a każda z nich ma swoje wady i zalety. To od jej wyboru zaczyna się projektowanie schodów, ale także przestrzeni dookoła nich. Zależnie od możliwości wnętrza i Państwa potrzeb, można stworzyć absolutnie unikatowe, bezpieczne i trwałe konstrukcje.

Schody otwarte czy zamknięte - wady i zalety

Przestrzeń mówi najwięcej na temat możliwości, jakie ma przed sobą każdy właściciel obiektu wielokondygnacyjnego takiego jak na przykład piętrowy dom jednorodzinny. Dla mniejszych powierzchni, w których oszczędność miejsca jest na wagę złota zalecane są konstrukcje otwarte, popularnie zwane ażurowymi. Dzięki braku podstopnic całość wygląda także mniej masywnie i przytłaczająco, co dla niektórych może być wadą rozwiązań zamkniętych. Większe przestrzenie dają dużo większe możliwości i tutaj wytycznymi będą nie tylko zalety funkcjonalne, ale także estetyczne. Nowoczesne, klasyczne, minimalistyczne, tradycyjne schody można stworzyć zarówno z konstrukcji otwartych i zamkniętych. Jak wybrać? Sprawdźmy podstawowe wady i zalety obu rodzajów schodów.

Konstrukcja otwarta (ażurowa):
- oszczędza przestrzeń,
- nadaje wnętrzu lekkości,
- zmniejsza bezpieczeństwo dzieci i małych zwierząt,
- zapewnia krótszy i łatwiejszy montaż,
- często bardziej stroma od tej zamkniętej (szczególnie spiralna),
- zwiększa akustykę wnętrza (ażurowa konstrukcja powoduje większy stukot podczas użytkowania).

Konstrukcja zamknięta:
- wymaga większej przestrzeni,
- bezpieczna dla dzieci i małych zwierząt,
- umożliwia montaż na betonowych schodach,
- wymaga bardziej skomplikowanego i kosztownego montażu,
- umożliwia wykonanie zarówno projektu nowoczesnego, jak i klasycznego.

Jak widać, zależnie od potrzeb użytkowników oraz możliwości przestrzeni, mamy do wyboru szeroki zakres rozwiązań. Schody w budynku piętrowym łączą element dekoracyjny z aspektem funkcjonalnym, dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu przestrzeni użytkowej dokładnie przemyśleć projekt. W przypadku małych przestrzeni wybór ograniczony jest do konstrukcji otwartych, które mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Nieprawdą jest, że każda konstrukcja otwarta jest niebezpieczna - wadliwy montaż czy nieodpowiedni kształt - są to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo przestrzeni. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na nich dziecka lub osoby starszej najlepiej wybierać te o kształtach innych niż spiralne i strome stopnie. Konstrukcja zamknięta - oferująca więcej możliwości także posiada swoje wady, jakim jest bardziej pracochłonny i kosztowny montaż. Jej zaletą jest natomiast to, że zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania i można ją montować na betonowej powierzchni. Którą z nich zatem wybrać? Odpowiedź znajdą Państwo wyłącznie w swoich potrzebach oraz możliwościach Państwa przestrzeni.