Schody zabiegowe, czy ze spocznikiem?

Schody zabiegowe, czy ze spocznikiem?

Podjęcie decyzji o wyborze schodów, to jedna z poważniejszych decyzji, jaka stoi przed właścicielami domu. Od ich funkcjonalności oraz wyglądu będzie zależało bardzo wiele. Przed wyborem ostatecznego projektu warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzje, ponieważ konstrukcja będzie nam najpewniej towarzyszyła przez wiele lat. Schody zabiegowe czy ze spocznikiem? To jeden z najpopularniejszych dylematów, które należy rozstrzygnąć wybierając idealną konstrukcję do wnętrza. Postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego z rozwiązań.

Zaczniemy od wskazania, czym charakteryzują się wspomniane rodzaje schodów. Konstrukcje zabiegowe charakteryzują się brakiem spocznika oraz tym, że u podstawy zmieniają swój kierunek. Poszczególne stopnie posiadają tę samą szerokość na środku, dzięki czemu poruszanie się po schodach jest łatwiejsze i bezpieczne dla użytkowników. Schody ze spocznikiem to z kolei rozwiązanie, które na załamaniu stopni i łączeniu się dwóch biegów posiada charakterystyczny podest.

Podstawowym kryterium, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej konstrukcji, będzie metraż pomieszczenia. W dalszej kolejności należy jeszcze uwzględnić

Schody zabiegowe – zalety i wady

Wewnętrzne schody zabiegowe najczęściej wybierają osoby, które muszą rozsądnie gospodarować miejscem w domu czy mieszkaniu. Cała konstrukcja nie zajmuje dużo przestrzeni, dzięki czemu sprawdzi się również tam, gdzie metraż jest stosunkowo niewielki. Wykonane z drewna schody prezentują się estetycznie i stanowią prawdziwą ozdobę domu. Dodatkowym atutem jest także bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Schody zabiegowe dają też wiele możliwości aranżacyjnych w zależności od zastosowanych do ich wykonania materiałów oraz elementów dekoracyjnych. Zazwyczaj są to schody samonośne ażurowe bądź dywanowe. Konstrukcja tego typu jest także stosunkowo tania, co przemawia do klientów poszukujących rozwiązań, które nie nadszarpną zanadto domowego budżetu.

Część z użytkowników uważa natomiast, że korzystanie z wewnętrznych schodów biegowych nie jest w pełni komfortowe ze względu na stopnie o zmieniającej się szerokości.

Schody ze spocznikiem – zalety i wady

Konstrukcje wewnętrzne ze spocznikiem są cenione przez użytkowników przede wszystkim ze względu na wygodę. Po pokonaniu kilku schodów możemy zrobić sobie chwilę przerwy i odpocząć - to rozwiązanie cenione przez właścicieli domów. Decydując się na taki wariant musimy jednak uwzględnić miejsce, jakiego będziemy potrzebować do wzniesienia tego rodzaju konstrukcji. Spody ze spocznikiem zabiorą większą ilość przestrzeni niż ma to miejsce np. w przypadku schodów zabiegowych.

Planując montowanie schodów pamiętajmy o tym, żeby zrobić to już na etapie projektowania domu czy mieszkania. To najlepszy moment na to, żeby dopasować rozwiązanie do aranżacji wnętrza. Pamiętajmy o metrażu, którym dysponujemy oraz o potrzebach użytkowników. Zastanówmy się też nad wyborem materiału, a także elementami dekoracyjnymi. Schody będą nam służyć przez wiele lat, dlatego muszą w pełni spełniać nasze oczekiwania.